Harry Potter’ın Yazarı İşçi Partisinin Translara Yönelik Söylemlerini Eleştirdi

Harry Potter serisinin yazarı JK Rowling, İngiltere’deki İşçi Partisi’ni transfobik söylemleri hakkında eleştirdi.

Rowling, Times gazetesindeki yazısında, İşçi Partisi Lideri Sir Keir Starmer’a oy verme konusunda zorlanacağını belirterek, parti liderliği altındaki tutumunun kadınların endişelerine karşı “aldırmaz ve sık sık kırıcı” olduğunu savundu.

ÖNCE DESTEKLEDİ SONRA TRANSFOBİK KONUŞTU

Geçen yıl, Starmer, “Kadınların %99.9’unun penisleri olmadığını” söylemiş ve 2021’de İşçi Partisi milletvekili Rosie Duffield’ın “Sadece kadınların rahmi olduğunu” söylemesinin doğru olmadığını belirtmişti.

Ancak Perşembe günü BBC’de yayınlanan seçim özelinde, eski parti lideri Sir Tony Blair’in görüşünü benimsediğini ve “Biyolojik olarak, bir kadının vajinası ve bir erkeğin penisinin olduğunu” söylediğini açıkladı.

“NEZAKETSİZLİK, TOKSİKLİK VE SERTLİK”

Rowling’in Times makalesinde, “Starmer’ın Perşembe günkü tartışmada verdiği izlenim, Rosie’nin sözlerinde bir nezaketsizlik, toksiklik ve sertlik olduğuydu, oysa aynı kelimelerin Tony Blair tarafından söylendiğinde oldukça makul göründü” dedi.

Rowling, “Bizim gibi sol eğilimli kadınlar için bu, trans bireylerin diğer her vatandaşın haklarından yararlanması ve istedikleri gibi sunulması değil. Bu, kadınların sınırlarını belirleme hakkıdır. Bu, ifade özgürlüğü ve gözlemlenebilir gerçekle ilgilidir” şeklinde konuştu.

YAZARDA DAHA ÖNCE TRANSFOBİK SÖYLEMLERDE BULUNDU

JK Rowling daha önce transfobiyle suçlanmış ve yazar, iddiaları reddetmişti. Rowling, “cinsiyetlerin gerçek olmadığını savunmanın dünya genelindeki kadınların yaşadığı gerçekliği silmek anlamına geldiğini” belirterek görüşlerini savunmuştu.

Sonrasında Rowling, “regl olan bireyler” ifadesini kullanan bir makaleyi eleştirmiş ve bu kişilere “kadın” dememelerini eleştirmişti, “Eminim eskiden bu kişiler için bir kelime vardı” diye eklemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x