Yunanistan’da “Menendez” paniği: Bizim için büyük kayıp Türkiye’nin işi kolaylaştı

Yunan ve Ermeni lobisine yakınlığı ile bilinen Türk düşmanı Bob Menendez’in skandalı ABD basınına bomba gibi düştü. Rüşvet aldığı gerekçesi ile ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığından geçici olarak ayrılan Menendez’in ‘casusluk’ iddiası ABD gündemini sarsarken Yunan basınında ise tek gündem yine F-16 satışı oldu.

Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen Türk düşmanı ABD’li Senatör Bob Menendez’in skandalları ABD medyasını oldukça karıştırmış durumda. The Washington Post, günlerdir Menendez ve karısının ülkeyi satarak aldığı rüşvetin belgelerini yayımlıyor.

2006’dan bu yana Senato’da görevli olan Menendez hakkındaki iddialarda, kendisi ev eşinin Mısır’a bilgi vermek karşılığında yüz binlerce dolar rüşvet aldığından bahsedildi.

Senato’da Menendez’in istifa etmesine yönelik sesler yükselirken Yunanistan’da ise F-16 paniği baş gösterdi.

ANKARA F-16’LARI ALACAK MI?

iefimerida’da yer alan bir haberde, Türkiye’nin Menendez’i konuştuğu yazılırken akıllarındaki tek sorunun ise ‘Ankara F-16’ları alacak mı?’ olduğu açıkça yazıldı.

Gazete, Menendez’e yönelik yolsuzluk suçlamalarının Türkiye’ye yönelik F-16 satışının önündeki engelleri kaldırıp kaldırmayacağını gündemine taşıdı.

“MENENDEZİN İSTİFASI YUNANiSTAN VE KIBRIS RUMLARI İÇİN BÜYÜK KAYIP”

The Toc, Menendez’in istifasının Yunan ve Ermeni lobiler için ürpertici olduğunu öne sürdü. Modern Türkiye üzerine çalışan Brooklyn Koleji profesörü Luis Fishman’ın açıklamalarına yer verilen haberde, O, Türkiye’nin Washington’daki en ateşli büyük rakiplerinden biri, F-16’ların satışını engelliyor. Bu Biden’ın işini kolaylaştıracaktır.” ifadeleri yer aldı.

Flight Gr. İsimli haber sitesi “Menendez’in istifa kararı alması, Yunanistan ve Kıbrıs Rumları için büyük bir kayıp, bizi bu kadar destekleyen başka bir senatör yok. Erdoğan, Menendez’in istifasıyla zafer elde etti” yorumunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x