Kripto Milyarderi, Hisse Senedi Satıp Bu Coinden Alıyor!

Ünlü iş zekası firması MicroStrategy, 2023 yılının 2. çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını bildirdi. Bitcoin varlıklarına önemli eklemeler yaptığını ortaya koydu. Şirketin Finans Direktörü Andrew Kang’a göre, MicroStrategy ikinci çeyrekte Bitcoin başına ortalama 28.136 dolar maliyetle 347 milyon dolar tutarında 12.333 Bitcoin satın aldı. Bu kripto alımı, 2021’in 2. çeyreğinden bu yana tek bir çeyrekte gerçekleşen en büyük artışı temsil ediyor. Bu sırada, MicroStrategy, daha fazla BTC satın almak için hisse satışı yapacağını söyledi. İşte detaylar…

MicroStrategy, kripto para satın alımını açıkladı

2. çeyrek raporuna göre MicroStrategy, 12.333 Bitcoin satın aldı. Ancak bu, MicroStrategy’nin genel Bitcoin satın alımlarının yalnızca bir kısmını oluşturuyor. 31 Temmuz 2023 itibarıyla şirket 4,53 milyar dolar karşılığında toplam 152.800 BTC ya da Bitcoin başına yaklaşık 29.672 dolar elde etti. Yüksek tahminlere rağmen, Bitcoin’in defter değerinin 2,3 milyar dolar olduğu bildirildi ve bu da ilk Bitcoin alımından bu yana 2,196 milyar dolarlık kümülatif değer düşüklüğü zararına işaret ediyor. Bu da Bitcoin başına ortalama 15.251 dolarlık bir defter değeriyle sonuçlandı.

Yaşanan zorluklara rağmen MicroStrategy, hem Bitcoin’in hem de kendi MSTR hissesinin diğer endekslere ve varlıklara kıyasla daha iyi performans gösterdiğini vurguladı. Ağustos 2020’de Bitcoin stratejisini benimsemesinden bu yana, MSTR hissesi yüzde 254’lük kayda değer bir kazanç elde ediyor.  Bitcoin’in kendisi de aynı dönemde yüzde 145 oranında büyüdü. MicroStrategy, Bitcoin’e olan bağlılığını vurgulayarak onu “güvenilir bir değer deposu” ve kurumsal yazılım işinin yanı sıra iki ana stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak tanımladı. Şirket ayrıca kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e artan ilgisini ve kripto para birimini çevreleyen düzenleyici netliğin arttığını da kabul etti.

MicroStrategy, en büyük Bitcoin sahibi şirket

Ayrıca MicroStrategy, Mayıs ayında Finansal Muhasebe Standartları Kurulu’na (FASB) gönderdiği bir mektupta kripto varlıkları için gerçeğe uygun değer muhasebesini desteklediğini ifade etti. Bu hamle, Bitcoin varlıklarının daha uygun bir görünümünü sağlamayı amaçlıyor ve dünyanın en büyük kurumsal Bitcoin sahibi olarak konumuyla uyumlu. MicroStrategy, ileriye dönük olarak Bitcoin varlıklarını daha da genişletme konusunda istekli.  Temmuz ayında şirket, 14,4 milyon dolar karşılığında 467 BTC daha ekleyerek toplam Bitcoin stokunu 152.800 BTC’ye çıkardı. Son mali rapor, 2023’ün 2. çeyreği için 22,2 milyon dolarlık net gelir gösterdi. Bu, geçen yılın aynı döneminde bildirilen 1,1 milyar dolarlık net zarara kıyasla önemli bir gelişme. Toplam gelir 120,4 milyon dolarda sabit kaldı, ancak abonelik hizmetleri gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 42’lik kayda değer bir artışla 19,9 milyon dolara yükseldi.

MicroStrategy, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı başvuruda 750 milyon dolara kadar A sınıfı adi hisse senedi satma niyetini açıkladı. Şirket satıştan elde edeceği geliri daha fazla Bitcoin satın almak ve diğer operasyonel giderleri finanse etmek için kullanmayı planlıyor. Bu yazının yazıldığı sırada, MSTR hisseleri mesai sonrası işlemlerde %1 artışla 436 dolardan işlem görüyordu ve Bitcoin’in yıl başından bu yana elde ettiği %80’lik kazançtan daha iyi bir performans sergiledi. Bitcoin’in fiyatı gün içinde %3’lük bir artışla 29.770 dolara ulaştı ve yükseliş eğiliminin işaretlerini verdi. Karşılaştığı zorluklara rağmen MicroStrategy, Bitcoin’in geleceği konusunda iyimserliğini koruyor ve kripto alanında önemli bir oyuncu olarak konumundan emin bir şekilde, lider kripto para biriminden daha fazla biriktirmek için finansal gücünden yararlanmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x