Bankacılık sektöründe kadın çalışan oranı artıyor

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, bankacılık sektöründe kadın istihdamının önemine değinerek, bu alandaki güncel verileri paylaştı.

Kadın istihdamının, sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınmanın önceliklerinden biri olduğuna değinen Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, “Kadın istihdamının ülkemizin sürdürülebilir kalkınması ve büyümesi için öneminin farkındayız. Birlik ve bankalarımızla beraber kadın – erkek eşitliğinin toplumun her alanında şart olduğu bilinciyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Bloomberg’in haberine göre, Türkiye Bankalar Birliği’nin kurulduğu günden bu yana sektöre ilişkin istatistikleri kamuoyuyla paylaştığını belirten Çakar, “Bu istatistikler sayesinde bankacılık sektörü çalışanlarının demografik yapısını takip ediyoruz. 1963 yılında yüzde 27 olan kadın çalışan oranı 2022 Eylül sonu itibarıyla yüzde 50’yi aştı. Birliğimizde de benzer bir demografik yapı var. Çalışanlarımızın yüzde 52’si kadın” şeklinde konuştu.

SEKTÖRÜMÜZ KADIN GİRİŞİMCİLERİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYOR

Kadın istihdamının korunması ve geliştirilmesi, girişimci kadınların desteklenmesi için bankaların projeler yürüttüğüne değinen Çakar, “Bankalarımız özel kredilendirme uygulamalarıyla kadın girişimcileri destekleyerek ekonomik faaliyete katılımlarını teşvik ediyor; danışmanlık hizmetleri, cesaretlendirme programları ve eğitimler düzenliyor” dedi.

KADIN YÖNETİCİ ORANI ARTIYOR

Bankaların üst yönetim kademelerindeki kadın çalışan oranında da artış olduğuna dikkat çeken Çakar; yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyesi, genel müdür ve genel müdür yardımcısı görevlerindeki kadın oranının 2013 yılında yüzde 12 iken, yüzde 19’a yükseldiğine, üst yönetim kademelerinde 129 kadının görev yaptığına işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir