Banka iflası piyasaları sarstı, altın sert yükseldi

209 milyar dolarlık aktif varlığıyla ABD’nin 16. büyük bankası olan Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflası, piyasaları sarstı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonu düşürmek üzere son bir yılda faizleri sert şekilde yükseltmesiyle birlikte tahvil fiyatlarının düşüşü, ellerinde tahvil stoku nedeniyle bankaların zarar etmelerine neden olmuştu.

SVB’nin 21 milyar dolarlık tahvil pozisyonunu yaklaşık 1,8 milyar dolar zararla kapatması ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurması sonrası hisse fiyatı önceki gün yüzde 60’ın üzerinde değer kaybetmişti.

Bazı girişim sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesi ve sermaye artışına gitmekte başarısız olması sonrası bankanın vadeli piyasada tekrar yüzde 60’ın üzerinde değer kaybetmesi üzerine işlemler askıya alınmıştı. İlk gün 267 dolardan 106 dolara düşen banka hisse değeri, dün 59 dolara kadar gerilemişti.

42 MİLYAR DOLAR MEVDUAT ÇEKİLDİ

Müşteriler panikle bankadan mevduatlarını çekmeye başlarken, toplam mevduat çekiminin 42 milyar doları bulduğu öğrenildi. Bu rakamın, kriz öncesindeki yaklaşık 175,4 milyar dolarlık toplam banka mevduatının yaklaşık dörtte birine denk olduğu aktarıldı.

Bu gelişme üzerine ABD’nin bankacılık düzenleme kurumu olan ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), bankayı geçici olarak kapattı ve kayyum atadı.

BORSALARDA SERT KAYIP

7 Mart’ta ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senato’sunda yaptığı açıklamalarında şahin tonun öne çıkması ve nihai faiz oranlarının muhtemelen daha önce öngörülenden yüksek olacağına işaret edilmesi ile gerileyen hisse senedi endeksleri, SVB’nin iflasıyla birlikte bu hafta sert kayıplar yaşamış oldu.

SVB’nin iflasının etkisiyle birlikte New York Borsası’nda S&P 500 endeksinde haftalık kayıp yüzde 4,5’e ulaştı.

Dün kapanışta Dow Jones endeksi 340 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 1,07 azalışla 31.909,64 puana düştü. S&P 500 endeksi yüzde 1,44 azalarak 3.861,73 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,76 kayıpla 11.138,89 puana indi.

ABD’de bankaların piyasa değeri geçen hafta yaklaşık 80 milyar dolar eridi.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELDİ

Altın fiyatları da SVB iflasının piyasalarda endişeleri artırmasından pozitif etkilendi. Ons altın fiyatı dün yüzde 2’nin üzerinde artışla dün 1870 dolara yükseldi.

7 Mart’ta Powell’ın konuşması sonrasında 1102 TL’ye kadar gerileyen gram altın fiyatı, 1140 TL’ye kadar yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir