Ayşe Kulin’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için kitap tavsiyeleri

Kendine has tarzı, sürükleyici kalemi ve hayatın her alanına dokunan eserleriyle Türkiye’nin en çok  okunan yazarları arasında yer alan Ayşe Kulin, kadınlar gününe özel kitap tavsiyelerini paylaştı.

Kulin; “Kadınlar güçlerinin farkına varsınlar, mutlaka gerekli eğitimi alıp, nelere muktedir olduklarının fark etsinler” dedi. Yazarın kadınlar için tavsiye ettiği kitapların başında ilham veren yaşam öyküsüyle hafızalara kazınan yirminci yüzyıl popüler kültür ikonu hâline gelen ressam Frida Kahlo yer alıyor.

“Frida Kahlo, bir kadın iradesinin göz yaşartıcı öyküsüdür”

Kulin; 

“Frida Kahlo, Camille Claudel, Türkan Saylan, Madam Cruie, Füreya Koral ve Leyla Gencer’in yaşam öyküleri bana göre okunması gereken kitaplardan. Bu kitaplarda değişik sınıflardan gelen ve zorluklarla baş ederek hayatta kalmayı, erkek egemen toplumlarda dik durmayı, öne çıkmayı ve faydalı işlere imza atmayı başarmış kadınların öyküleri var. Frida Kahlo’nun hayat hikayesi, bir kadının iradesinin göz yaşartıcı öyküsüdür.”

“Kadınlar kendi güçlerinin farkına varsınlar”

“Kız veya erkek her doğan çocuk yaşam enerjisini annesinden alıyor. Kadınlar güçlerinin farkına varsınlar ve bilsinler ki, izin vermedikleri taktirde kimse onlara hükmedemez çünkü doğuran ve dünyaya gelen her cana yaşama şansını veren kendileridir. Bu yüzden hiç bir düzen veya inanç sisteminde erkekten sonra gelmeleri mümkün değil. Bu kesin ve ilahi hükmün gerçeği ışığında dünya da cennet de onların ayakları altındadır. Yeter ki mutlaka gerekli eğitimi alıp, nelere muktedir olduklarının farkına varsınlar.”

Türkiye’nin en çok okunan kadın yazarları ve kitaplar

Türkiye’de okurların çok sevdiği kadın yazarların çokluğu ise sevindirici bir gelişme. İşte en çok okunan ve kitapları satan kadın yazarlar…

Ayşe Kulin, Beyza Alkoç, Bircan Yıldırım, Esra Ezmeci, Gülseren Budayıcıoğlu, Hatice Kübra Tongar, İclal Aydın, İpek Ongun, Şermin Yaşar ve Tuğçe Işınsu olurken; Anna Karenina, Ben Kirke, Charlotte Bronte, Kendine Ait Bir Oda, Kadınlar Ülkesi, Kurtlarla Koşan Kadınlar, Kadınlar Şifadır, Saç Örgüsü, Sırça Fanus ve Ben Malala en çok satan kadın odaklı kitaplar oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir